Şebonun Mutfağından Enfes Tarifler

EVDE YOĞURT YAPIMI

0


Eğer sizde doğal  bir şeyler yemek için çaba sarfedenlerdenseniz kapıya kadar getirilen günlük doğal çiftlik sütleri bizim için bulunmaz nimet.......(Aydın ve çevresine duyurulur!) İlk kez evde yoğurt yapmaya (pek çok anne gibi) Ege'nin katı gıdaya geçtiği dönemde başladım.Olmadı, tutmadı, ekşidi, sulandı derken 6 yıl geçti ve ben hala inatla yapıyorum:) Çünkü artık market yoğurdu yiyemiyoruz,ev yapımı olsun taştan olsun!Ama artık ilk günkü kadar acemi değilim. Bir yoğurdun mayalanmasını etkileyen o kadar çok faktör var ki... Süt güzel olacak, maya güzel olacak, ısıyı tam tutturacaksın, mayalama saatini aşmayacaksın.... anlayacağınız bu işin matematiği var..:) Yok yok o kadar korkmayın zamanla el alışıyor düşünmeden mekanik hareket ediyorsunuz.Sütü mayalarken şeker , tuz ve süt tozu koyanlar varmış.Ben maya dışında konan her şeyin doğallığını bozacağına inanıyorum. Neyse geçelim tarife.....Önce sütümüzü bir tencereye süzerek alıyoruz güzelce kaynatıyoruz.Kaynamaya başladıktan 5dk sonra kapatıyoruz.(yoksa yararlı vitaminleri de yok olur)


Kaymağını süzüp sütümüzü mayalayacağımız kabın içine alıp soğumaya bırakıyoruz(Kaymağını kahvaltıda bal ile mis gibi yiyoruz:) Bu kap yaklaşık 700 gr süt alıyor. 2 yemek kaşığı maya yeterli oluyor.Sütümüzün sıcaklığını şöyle ayarlıyoruz.Serçe parmağımızı sütün içine daldırıp 7'e kadar sayıyoruz. Eğer parmağımızın dayanabileceği sıcaklığa gelmiş ise mayalama vakti gelmiştir.Ne çok sıcak ne de ılık olacak tam arası ...Annemin deyimiyle süt parmağını biraz  ısırcak :) Maya süzme yoğurt ise süt ile biraz inceltiyoruz.Ama taze yoğurt ise zaten sulu oluyor inceltmeye gerek yok. Mayayı süte katıp aynı yönde 1 dk hızla karıştırıyoruz.Kabın ağzını havlu peçete koyup kapağını kapatıyoruz.


Güzelce bir sofra bezi yada battaniye ile sarıp sarmalayıp mayalamaya bırakıyoruz.3,5-4 saat mayaladıktan sonra peçeteyi alıp hoooooop dolaba.....1 gece dolapta dinlenmesi tavsiye edilir! 

Veeeeeee.........işte size missss gibi Şebo'nun doğal ev yoğurdu! Üşenmeyin kızlar... Hepimiz ama özellikle de çocuklarımız her şeyin en doğalını hak ediyorlar.Hadi size kolay gelsin!

NOT: Yoğurdun hepsini yemeyin! Bir daha ki sefer için 2 kaşık maya ayırmayı unutmayın...:) Rivayetlere göre maya 5.mayalamadan sonra tamamen organikleşirmiş.Bilgilerinize.....
0 Yorumlar:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe