Şebonun Mutfağından Enfes Tarifler

BUZDOLABI DÜZENİ

0


Özellikle geniş ailelerde düzeninin sağlanamadığı yada en çabuk dağılan yerdir buzdolabı.Çünkü evde kaç kişi varsa o kadar çok el vardır içinde.Günde kaç kez açılıp kapandığını hiç düşündünüz mü?
Canı sıkılan soluğu dolabın önünde alır. Hele bir de pazar alışverişinden sonra tıka basa dolan dolaplar kabus gibidir ..... Hafta sonu içinize sinerek düzenlediğiniz dolabın bir hafta sonra birbirine girmiş olması sinir bozucu.Özellikle hafızasına güvenmeyen ben çözümü saklama kaplarında buldum.Salatalık malzemeler bir saklama kabında , sebzeler başka kapta, meyveler başka ..... özellikle içi gözüksün diye seffaf saklama kaplarını tercih ediyorum.Üstelik unutup çürüseler bile suları kapta kalıyor.Dolabı kirletmiyor.Bu sene toplu alış veriş olayını da bırakınca dolap rahatladı.Evin üç tarafı marketle kuşatılmış olunca lazım oldukça almak işime geliyor.Kışlık sebzeleri de ( kereviz, enginar, pırasa vs...) kök kısımları suda kalacak şekilde su dolu kovaya koyup balkona atıyorum.Böylece hem dolapta kalabalık olmuyor hem de daha uzun süre sararmadan bekliyor.
Pazar alış verişine bayılıyorum.Fakat her gördüğümü alma merakım yüzünden dolapta sırasını bekleyen ama bir türlü sırası gelememiş ve sararıp boynunu bükmüş sebzeleri görünce çok üzülüyorum.O yüzden manavda ya da markette bulabileceğim sebze ve meyveleri ( maydanoz ,marul, dereotu, muz, kivi vs...) günlük azar azar almayı tercih ediyorum.Böylece dolaptaki sebzelerim hep taze oluyor :) Evet , dolabı ağzına kadar tıka basa görmek harika bir duygu ama 2,5(!) kişilik bir aile için maalesef israfın en büyüğü....


Gördüğünüz gibi dolap gayet rahat ve sakin!
En üst rafı kahvaltılıklar için kullanıyorum.  Özellikle salam ,sucuk ,sosis tarzı hayvansal ürünlerin bu rafta tutulması gerekiyor.Çünkü dondurucuya en yakın ve en soğuk raf burası.
İkinci raf süt ve süt ürünleri (peynirler , yoğurt , çökelek vs...) ve pişmiş yemeklere ait.
3. ve 4. rafta saklama kapları içinde salatalık sebzeler, yemeklik sebzeler ve meyveler var.
Son rafta ise kışlık salçalar,turşular vs... ve Ege'nin alerjisi için ilk yardım şurupları var.
Sebzelik kısmı yerine dediğim gibi daha çok balkonu kullanıyorum kışın.Buraya ise tarhanalar , toz biberler, kurutulmuş sebzeler, Ege'nin kışlık pestilleri vs.. el koymuş durumda.


Kapak kısmı daha mütevazi...:) Eve meyve suları , kola, gazoz gibi hazır içecekler girmediği için bu kısımda sadece  yumurtalarımız , günlük sütümüz , ev yapımı pekmez ,koruk suyu ve nar ekşimiz, galeta unumuz  cirit atıyor :)

Anladığınız üzere ben düzeni az ve öz şeylerle sağlıyorum.Hayatın her alanında çokluğun olduğu yerde dağınıklık, düzensizlik olduğuna inanıyorum.Yemeklerimi küçük tencerelerde 3 kişilik yapıyorum ki dolaba girmesin, taze taze yensin diye...

Temizliğine gelince dolap temizliği için deterjan kullanmıyorum.Ilık su dolu bir kaba 1 yemek kaşığı kadar karbonat atıp yumuşak bir havlu bez ile silip kuruluyorum.Sirke ile temizleyenler de varmış ama ben kokusuna güvenemediğim için denemedim.Haftada 1 dış kapağı silip ayda  1 içini temizlemem yetiyor.

Dondurucu kısmına ayrıca değineceğim.Çünkü dondurucuda  şu an  domatesler ve sarılmış börekler dışında her şey tükenmiş durumda .Yenileri için temizlenip doldurulmayı bekliyor :)

Herkese evinde düzen ve huzur dolu günler diliyorum :)


0 Yorumlar:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe