Şebonun Mutfağından Enfes Tarifler

KEŞKEK

0


Sanırım Keşkek'in yapılmadığı il yok ülkemizde.Doğusundan batısına,kuzeyinden güneyine her yerde sevilerek yapılıyor ve yeniyor.Ege Bölgesin'de ve Aydın'da daha çok düğün ,sünnet gibi büyük cemiyet kutlamalarında yapılır ve gelen misafirlere ikram edilir.Olayın özü buğday ve etten ibarettir.Ama damakta bıraktığı lezzet bu kadar basit değil!
Sabah gün ağarmadan kazanlar kurulur , ateşler yakılır.Buğday ve et lime lime olana kadar pişirilir.Hayatımda gördüğüm en büyük tahta kaşıklar ve heybetli(!), kol kasına güvenen köyün delikanlıları döver keşkeği saatlerce...döne döne...sanırım bu yüzdendir bazı yörelerde keşkeğe "dövme" demelerinin sebebi.....Buğday ve kırmızı et öyle güzel özleşir ki artık birbirinden ayırmanız imkansızdır.Tam anlamıyla sakız kıvamındadır keşkek....Kaşıktan iplik iplik uzayarak dökülür.
Kıvamı tadı baş döndürücü  bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.
Aşağıda da benim kendi çapımda yaptığım nacizane keşkeğimin tarifi  bulunmakta. Buyrun deneyin derim , kolay gelsin.....


MALZEMELER
4 su bardağı buğday (yarma)
Haşlanmış 1 bütün tavuk( suyu ile)
tuz
1/2 çay bardağı kadar zeytinyağ

SOSU İÇİN
2 yemek kaşığı tereyağ
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber

YAPILIŞI
Bir gece önceden buğdayı yaklaşık 3-4 litre su ile 1 saat haşlıyoruz(Suyu bol olsun).Suyunu çekmesini beklemeden kapatıyoruz.Suyu kalmamışsa kaynar su ekleyip kapatıyoruz.Zaten sabaha kadar buğday bütün suyu çeker.
Sabah tavuğu haşlayıp suyunu ayırıyoruz.Suyunu buğdaya ilave edip karıştırarak buğdayı tekrar pişirmeye başlıyoruz.Tavuğun beyaz etini küçük küçük didikliyoruz.Buğdaya ilave edip etle pişirmeye devam ediyoruz.Suyu azaldıkça tavuk suyundan ilave edin.Ben bütün tavuk suyunu koydum hepsini çekti.Büyük bir kevgir ile tencerenin kenarında eti ve buğdayı ezerek karıştırıyoruz.Bu aşama yaklaşık 1- 1,5 saat sürüyor.İndirmeden 15 dakika kadar önce tuzunu ve yağını ilave ediyoruz. Keşkeğiniz dilediğiniz kıvama geldiyse, etler ve buğday lime lime eriyip ayrıldıysa pişmiş demektir.Ocaktan aldığımız  keşkeği sosu ile sıcak servis yapıyoruz.
Sosu:Tavada kızdırdığımız tereyağın içine toz biberi koyup hızlıca karıştırıyoruz.Tereyağını yakmadan ocaktan alıyoruz.


0 Yorumlar:

Yorum Gönderme

Bumerang - Yazarkafe