Şebonun Mutfağından Enfes Tarifler

KUZULARIN BESLENME ÇANTASI :)

0


Çocukluğumdan beri okulları açıldığı andır benim için sonbahar.Yaz mevsiminin  elini sallaya sallaya giderken insanda bıraktığı hüznü okul heyecanı sollar geçer hep... Çocukken böyleydi de peki şimdi? Öğretmenliği bir kenara bırakırsak aynı telaşı Ege için yaşıyorum bu sefer.Eminim an itibariyle tüm kuzuların kıyafetleri , çantaları hazırlanmış , banyolar yapılmış misler gibi derin uykulara dalınmıştır.... Peki ya beslenme çantaları.... benim için en önemli kısım burası...ne yapsam da o beslenme çantası boş dönse eve...hem sağlıklı hem de çocukların seveceği şeyler olmalı.Tabi çalışan anneler için de pratik olmalı!Şimdi size Ege'nin geçen sene ki beslenme listesinden bir kaç örnek vereceğim.Öncelikle şunları hatırlayalım.Ekmek mutlaka tam buğday olmalı,meyve kesinlikle bulunmalı, mümkün olduğunca paketli gıda değil ev yapımı yiyecek ve içecekler olmalı.Sizinde güzel fikirleriniz varsa mutlaka paylaşın tüm sene ihtiyacımız olacak :)
Herkese hayırlı bir eğitim yılı diliyorum.

*Ev yapımı kek (tercihen kuru yemiş ve kuru meyveli)
  Ev yapımı börek
  Simit
  Peynirli yada ton balıklı Soğuk sandviç(peynir-marul-domates-ton balığı vb...)
  Tost
  Peynirli poğaça
  Sebzeli mini pizzalar

*1 tane mevsim meyvesi mutlaka bulunmalı
 Kuruyemiş(ceviz,fındık,badem,kuru üzüm,kuru kayısı, kuru incir vs....)

*İçecek olarak benim tercihim süt, ayran yada kefir. Gazlı içecekleri ve bol şekerli hazır meyve sularını tercih etmeyin.Ev yapımı meyve sularını en az 20 dakika içinde tüketmek gerektiğinden bunları sabah kahvaltısı için tercih edin.Kış sabahlarında kahvaltı için sıcak bir ıhlamur mutlaka bulunmalı.

Ve son söz; bunu hem bir öğretmen hem de bir anne olarak söylüyorum;
Çocuklarımızın başarılı olması elbette güzel ama okul hayatlarındaki önceliğiniz mutlu ve sağlıklı çocuklar yetişmesi olsun.Sağlık ve mutluluk varsa gerisi teferruattır :)

0 Yorumlar:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe