Şebonun Mutfağından Enfes Tarifler

HAMSİ TAVA

0

Bütün kış sofralarımızı süsleyen hamsiyi Ege Bey kılçıksız seviyor diye genellikle fileto şeklinde kızartırım.Ama Karadeniz'de yaşamış biri olarak hamsi tavanın bendeki yeri çok başka....
Aslında tam anlamı ile yemek değil benim için hamsi tava ...nasıl desemmmmm...... atıştırmalık....çerez..... ZEVK.... :)
Kendi kullandığım ölçüleri veriyorum.Siz kişi sayısına göre hareket edin

MALZEMELER
1 kg temizlenmiş hamsi
tuz
1,5 su bardağı mısır unu
1/2 su bardağı sıvı yağ

YAPILIŞI
Temizlenen hamsileri güzelce yıkayıp suyu süzülmesi için süzgece döküyoruz.Üzerinden tuzlayıp bekliyoruz.(Bu aşamadan sonra birinden yardım isterseniz işler hızlanıyor. Beyleeeer mutfağaaaa!!)
Balıkları hiç açmadan her yerini mısır ununa buluyoruz.Bir yandan yağı tavaya alıp kızdırıyoruz.Kızan yağın altını kapatıyoruz.(Balıkların hepsi aynı anda pişsin diye)
Hızlıca balıkları kuyrukları ortaya gelecek şekilde çiçek gibi dizip ocağın altını açıyoruz.Yaklaşık 4-5 dakika kızartıyoruz.Düz bir kapak yada tabağı üzerine kapatıp yağı bir tabağa süzdürüp balıkları dikkatlice arka tarafını çeviriyoruz.Çevirdiğimiz balıkları tavaya bırakıp süzdüğümüz yağı ekleyip arka tarafını da 3 dakika pişiriyoruz.Yağı tekrar süzdürüp balıkları servis tabağına alıyoruz.Emin olun balıkları pişirmek tarifi yazmak kadar uzun sürmüyor :)
Roka,turp ve limon eşliğinde servis yapıyoruz....

0 Yorumlar:

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe